V tejto časti Vám ponúkame odpovede na pravdepodobne najčastejšie otázky, ktoré môžu súvisieť s nákupom korčúľ a korčuliarskej výstroje. V prípade ďalších otázok, na ktoré odpovede v nasledujúcich riadkov nás prosím kontaktujte. O: Ako zistím správnu veľkosť korčúľ?Návod, ako zistiť správnu veľkosť korčúľ sa nachádza v časti "Ako zistím svoju veľkosť?" .

 

O: Aký je rozdiel medzi mikro ložiskami a štandardnými ložiskami?

Mikro ložiská sú označované ako ložiská s veľkosťou 688. Ich priemer je cca 1,6cm. Mikro ložiská sa vyznačujú svojou nízkou hmotnosťou (až o 70% ľahšie ako bežné ložiská), väčším počtom guličiek v ložisku, ich menšou veľkosťou. Hmotnosť korčuliara je rozložená na viac guličiek ložiska, preto bývajú v niektorých prípadoch mikro ložiská rýchlejšie ako bežné ložiská (nie je to však pravidlom!!!). Ich nevýhodou je pomerne náročná údržba pri znečistení. Pri guličkách aj klietke ložiska je kladený dôraz na presnosť, preto môže aj menšia nečistota (prach a pod.) spôsobiť jeho zadrhnutie, čo by sa v ložisku štandardnej veľkosti nestalo.Štandardné ložiská sú označované ako ložiská s veľkosťou 608. Ich priemer je cca 2,2cm. Štandardné ložiská sú oproti mikro ložiskám omnoho robustnejšie a ťažšie. V ložisku sa nachádza väčšinou sedem alebo osem guličiek. Tieto ložiská sú oproti mikro ložiskám menej náchylné na znečistenie a vďaka väčšej veľkosti guličiek sa aj ľahšie čistia. Ich nevýhodou môže byť trochu vyššia hmotnosť v porovnaní s mikro ložiskami.

 

O: Čo je dôležité pri výbere ložiskiek? Sú ABEC 7 rýchlejšie ako ABEC 3?

Pri výbere ložisiek nehrá označenie ABEC až takú dôležitú úlohu (pojem ABEC a jeho význam je vysvetlený v ďalšej otázke). Pri jednom výrobcovi (zväčša u lacnejších ložisiek) pravdepodobne budú ložiská s označením ABEC 7 rýchlejšie ako ABEC 3. Pri týchto ložiskách sa používa číslo za hodnotou ABEC skôr ako ukazovateľ rýchlosti, čomu táto hodnota vôbec nezodpovedá.V bežnej praxi sú oveľa dôležitejšie parametre, ktoré ukazujú kvalitu ložiska a teda aj jeho rýchlosť ako je hodnota ABEC. Pri ložiskách je veľmi dôležitý údaj o použitých materiáloch (lacná oceľ, švédska oceľ, titán, keramika a pod.). Pri kvalitnejších ložiskách výrobcovia udávajú použitie materiálov a zároveň aj ktoré časti ložiska sú z daného materiálu (či iba guličky, alebo aj klietka a pod.). Použité materiály priamo ovplyvňujú životnosť ako aj rýchlosť ložiska (súvisí to so zahrievaním ložiska). Ďalší dôležitý údaj je, čím sú ložiská mazané (pevné mazivo vs. olej). Pevné mazivo je síce trochu pomalšie ako olej, ale zato je oveľa menej náročné na údržbu (domazávanie) ako ložiská mazané olejom. Ložiská mazané pevným mazivom sú často krát označované aj ako bez údržbové ložiská. Ložiská mazané olejom sú síce rýchlejšie, ale zato náročnejšia na údržbu. Takéto ložiská treba pravidelne (cca každých 10 hodín prevádzky) domazávať príslušným olejom.Záver: z dôvodu týchto údajov je možné povedať, že napríklad fitnes ložisko švédskej spoločnosti SKF FUNglider bude oveľa lepšia voľba ako čínske ložisko s označením ABEC 7.

 

O: Čo znamená toľko používaný výraz ABEC?Oba pojmy ABEC (Annular Bearing Engineering Committee) - normalizačný výbor v USA ako aj ISO (International Standards Organization) - medzinárodná oragnizácia pre štandardizáciu, udávajú zjednodušene presnosť ložiska. Rozmerová presnosť predstavuje najväčší problém pre hromadnú výrobu. Je takmer nemožné zabezpečiť výrobu miliónov ložísk s rovnakou presnosťou. Z tohoto dôvodu sa musíme zmieriť s tým, že každé ložisko vykazuje malú prípustnú rozmerovú odchýlku, ktorá je nazývaná tolerancia. Táto tolerancia je stanovená práve spomínanými normami ABEC a ISO. (Pozrite sa na tabuľku, ktorá uvádza hodnoty pre ložiská 608 podľa noriem ABEC. Kliknite tu.)

Presnosť guličiek: Na presnosti guličiek závisí pravidelné a presné otáčanie. Tiež znižuje trenie v ložisku. Napr. priemer jednotlivých guličiek v ložisku 608 sa nelíšia viac ako ? mikróna. 

Presnosť obežných dráh a superfinišovanie: Obežné dráhy musia byť vyrobené presne, aby zaistili presné vedenie guličiek a správnu funkciu ložiska. Normy ISO alebo ABEC (viď tabuľku vyššie) udávajú hodnoty niektorých parametrov. Akosť obežných dráh závisí tiež na kvalite povrchu, ktorá je určená veľkým počtom parametrov. 

Presnosť klietky: Presnosť klietky je veľmi dôležitá, pretože musí zabrániť treniu medzi guličkami a klietkou. Na presnosti klietky však závisí presné rozdelenie guličiek medzi krúžkami v ložisku.

Zo skúseností: Lacné ložiská ABEC 7 začnú pískať už po niekoľkých kilometroch a po pol roku korčuľovania sú na odpis. Naopak za kvalitné ložiská ABEC 5 si síce priplatíte, ich životnosť, rýchlosť a ľahký chod však bude oveľa väčšia.

 

Na záver: Vedeli ste o tom, že podľa medzinárodných dohôd je možné používať ložiská s presnosťou ABEC 9 iba vo vojenskom priemysle?

 

O: Je možné použiť aj mikro ložiská do bežných koliesok?

 

Áno, mikro ložiská sa dajú použiť aj do bežných koliesok vďaka špeciálnym adaptérom. Adaptéri sa nasadia na mikro ložisko, čím dostaneme veľkosť 608. Adaptéri bývajú častou aj súčasťou balenia mikro ložisiek.O: Aký je rozdiel medzi bežnými kolieskami a kolieskami pre mikro ložiská?Podobne ako ložiská, aj kolieska sa rozdeľujú na štandardné kolieska a kolieska pre mikro ložiská . Koliesko pre štandardné ložiská 608 má veľkosť stredu (hab-u) 2,2cm a koliesko pre mikro ložiská má veľkosť stredu 1,6cm. Kolieska pre štandardné ložiská sú v súčasnosti oveľa bežnejšia ako kolieska pre mikro ložiská